Date………….Details……………………
Feb……..1 Purchased 400 units at N1.00 each
,, ……..5 Purchased 200 units at N2.00 each
,,………10 Purchased 200 units at N300 each
,, ………15 Issued 320 units
,,……….20 Issued 200 units at N4,00 each
,,……….25 Issued 120 units
A. N4.25
B. N3.25
C. N2.25
D. N1.25
Correct Answer:
Option C – N2.25

![Five 80-W and three 100W are run for 8 hours. If the cost of energy is N5.00 per unit, calculate the cost of running the lamp. [1 unit = 1 kWh] Five 80-W and three 100W are run for 8 hours. If the cost of energy is N5.00 per unit, calculate the cost of running the lamp. [1 unit = 1 kWh]](https://erudites.ng/wp-content/plugins/contextual-related-posts/default.png)