In the diagram above, AB represents a uniform rod of length 1.50m which is in equilibrium on a pivot at P, If AP = 40cm, calculate the mass of the rod. [g = 10ms‾²] by Sunday | May 22 | Physics WAEC | 0 comments A. 0.280kg B. 0.400kg C. 0.613kg D. 0.800kg Correct Answer: Option D Explanation m = (0.7×40)/35 =0.8kg Users Also Read These:An aluminium rod of length 1.8m at 100oC is heated…A metal rod of length 50cm is heated from 40oC to…A battery of e.m.f 3.0V is connected across a…The distance between an object and its real image in…The diagram shows a uniform meter rule AB which…