A chemical cell of internal resistance 1Ω supplies electric current to an external resistor of resistance 3Ω. Calculate the efficiency of the cell. by Sunday | May 21 | Physics WAEC | 0 comments A. 75% B. 50% C. 33% D. 25% Correct Answer: Option A A. 75% Explanation R = r1+ R = 1+3 = 4Ω ¾×100 = 75% Users Also Read These:A cell of e.m.f. 1.5v is connected in series with a…Three cells each of emf, 1.0 V, and internal…A cell of e.m.f 1.5V and internal resistance 2.552…A cell whose internal resistance is 0.5Ω delivers a…A cell of e.m.f 12V and internal resistance 4Ω is…