Deprecated: Return type of AdvancedAds\Abstracts\Data::offsetGet($offset) should either be compatible with ArrayAccess::offsetGet(mixed $offset): mixed, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/erudites/web/erudites.ng/public_html/wp-content/plugins/advanced-ads/includes/abstracts/abstract-data.php on line 431
When An Alternating Current Given By I = 10sin (120π)t Passes Through A 12Ω Resistor; The Power Dissipated In The Resistor Is? - Erudites Academy

A. 1200W
B. 600W
C. 120W
D. 30W

Correct Answer:

Option A – 1200W

Explanation

An a.c current is usually expressed as I = Io sin wt; and comparing this with the given current I = 10sin (120π)t, => Io = 10.
and power in an a.c circuit is given as:
P = I²R
= (10² x 12)
= 1200W

Copyright warnings! Do not copy.

Earn Your Degree In 3 Years Without Writing UTME. Click Here To Learn More.