What is the concentration of a solution containing 2g of NaOH in 100cm³ of solution? [Na = 23, O =16, H = 1] by Sunday | Sep 14 | Chemistry JAMB | 0 comments A. 0.40 moldm−³ B. 0.50 moldm−³ C. 0.05 moldm−³ D. 0.30 moldm−³ Correct Answer: Option B – 0.50 moldm−³ Users Also Read These:If 1 litre of 2.2M sulphuric acid is poured into a…0.05 mol dm-³ HCl is neutralized by 25 cm³ NaOH. If…A few drops of NaOH solution was added to an unknown…Wine containing 8% to 17% ethanol can be converted…What is the solubility of a salt X at 25ºC if the…