The volume occupied by 17g of H2S at s.t.p. is [H = 1.00, S = 32.0, Molar volume = 22.4 dm³] by Sunday | May 8 | Chemistry WAEC | 0 comments A. 11.2dm³ B. 17.0 dm³ C. 34.0dm³ D. 44.8dm³ Correct Answer: Option A A. 11.2dm³ Users Also Read These:What volume of oxygen is produced from the…H2S(g) + Cl2(g) → 2HCl(g) + S(g) In the reaction…In the reaction between sodium hydroxide and…If 200cm³ of a gas at s.t.p. has a mass of 0.268g.…Calculate the mass of chlorine gas which occupies a…