The volume occupied by 17g of H2S at s.t.p. is [H = 1.00, S = 32.0, Molar volume = 22.4 dm³] by Sunday | May 8 | Chemistry WAEC | 0 comments A. 11.2dm³ B. 17.0 dm³ C. 34.0dm³ D. 44.8dm³ Correct Answer: Option A A. 11.2dm³ Users Also Read These:H2S(g) + Cl2(g) → 2HCl(g) + S(g) In the reaction…The volume occupied by 1.58g of a gas at S.T.P is…The volume of 2.5 moles of oxygen at s.t.p is?…The volume occupied by 0.4 g of hydrogen gas at…What volume of oxygen is produced from the…