A. continuous dissipation of heat to the room
B. uniform distribution of thermal energy to all parts of the mixture
C. that the thermal energy is confined to the mixture
D. that there is rapid heat exchange
Correct Answer: Option B
B. uniform distribution of thermal energy to all parts of the mixture
![Calculate the energy required to vapourize 50g of water initially at 80°C.[specific heat capacity of water = 2260Jg‾¹K‾¹] [specific latent heat of vaporization of water = 2260Jg‾¹] Calculate the energy required to vapourize 50g of water initially at 80°C.[specific heat capacity of water = 2260Jg‾¹K‾¹] [specific latent heat of vaporization of water = 2260Jg‾¹]](https://erudites.ng/wp-content/plugins/contextual-related-posts/default.png)
