Deprecated: Return type of AdvancedAds\Abstracts\Data::offsetGet($offset) should either be compatible with ArrayAccess::offsetGet(mixed $offset): mixed, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/erudites/web/erudites.ng/public_html/wp-content/plugins/advanced-ads/includes/abstracts/abstract-data.php on line 431
Light Of Energy 5eV Falls On A Metal Of Work Function 3eV And Electrons Are Liberated. The Stopping Potential Is? - Erudites Academy

A. 1.7V
B. 2.0V
C. 8.0V
D. 15.0V

Correct Answer:

Option B – 2.0V

Explanation

For a photoemitted electron,
eV = K.E.max, where V = stopping potential and K.E. = maximum kinetic energy of the photo emitted electron given by K.E. = Energy of incident rad – Work – function
= 5ev – 3ev = 2ev
∴ eV = 2eV
V = 2eV/e = 2V
∴ Stopping Potential = 2.0V

Copyright warnings! Do not copy.

Earn Your Degree In 3 Years Without Writing UTME. Click Here To Learn More.