A. MO
B. MO2
C. MO3
D. MO4
Correct Answer:
Option C = MO3
Explanation
Data obtained from the question
M = 60 g
O = 24 g
Empirical formula =?
How to determine the empirical formula
Divide by their molar mass
M = 60÷120 = 0.5
O = 24 ÷16 = 1.5
Divide by the smallest
M = 0.5÷0.5 = 1
O = 1.5 ÷0.5 = 3
Thus, the empirical formula of the oxide is MO₃
![An organic compound contains 72% carbon; 12% hydrogen and 16% oxygen by mass. What is the empirical formula of the compound? [ H = 1.0. C = 12.0, O = 16.0 ] past-questions-and-answers](https://erudites.ng/wp-content/uploads/2020/06/past-questions-and-answers-150x150.jpg)
![The empirical formula of a compound containing 0.067mol Cu and 0.066mol O is [Cu = 63.5, O = 16] The empirical formula of a compound containing 0.067mol Cu and 0.066mol O is [Cu = 63.5, O = 16]](https://erudites.ng/wp-content/plugins/contextual-related-posts/default.png)