Mg(s) + 2 HCl(aq) –> MgCl 2(aq) + H 2(g) [ H = 1.0, Mg = 24.0]
A. 0.54g
B. 0.70g
C. 1.08g
D. 1.40g
Correct Answer:
Option A – 0.54g
Explanation
24g of Mg will liberate 2g of H
: 6.5g of Mg will liberate Xg of H
= ( 6.5 X 2 ) / 24
= 0.5416g of Hygrogen ( H )

![What mas of magnesium would be obtained by passing a current of 2 amperes for 2 hours 30 mins, through molten magnesium chloride? [1 faraday = 96500C, Mg = 24] What mas of magnesium would be obtained by passing a current of 2 amperes for 2 hours 30 mins, through molten magnesium chloride? [1 faraday = 96500C, Mg = 24]](https://erudites.ng/wp-content/plugins/contextual-related-posts/default.png)