Deprecated: Return type of AdvancedAds\Abstracts\Data::offsetGet($offset) should either be compatible with ArrayAccess::offsetGet(mixed $offset): mixed, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/erudites/web/erudites.ng/public_html/wp-content/plugins/advanced-ads/includes/abstracts/abstract-data.php on line 431
Ice Of Mass 50g At 0°C Was Completely Melted By 70% Of The Total Heat Energy Supplied. Calculate The Total Heat Energy Supplied [Specific Latent Heat Of Fusion Of Ice = 336Jg−1] - Erudites Academy

A. 2400J
B. 6800J
C. 7251J
D. 24000J

Correct Answer: Option D

D. 24000J

Explanation

The quantity of heat needed to melt ice = mL (where m is the mass of ice and L is the specific latent heat of fusion of ice)

Q = 50×336=16800J but this is 70% of the total heat supplied so that we have,

70% total heat = 16800J

70/100 heat=16800J

Total heat supplied = 16800×10070=24000J

Copyright warnings! Do not copy.

Earn Your Degree In 3 Years Without Writing UTME. Click Here To Learn More.