How many molecules of oxygen would occupy a volume of 2.24 cm³ at s.t.p? [Molar volume at s.t.p = 22,400 cm³, Avogadro’s number = 6.02 x 10²³] by Sunday | Mar 19 | Chemistry WAEC | 0 comments A. 3.01 x 1020 B. 3.01 x 1027 C. 6.02 x 1019 D. 6.02 x 1027 Correct Answer: Option C = 6.02 x 1019 Users Also Read These:The maximum number of electrons that can occupy the…8g of CH4 occupies 11.2 at S.T.P. What volume would…The number of sulphur atoms in 3.20g of SO2(g) is [O…How many molecules are there in 14 g of nitrogen at…200 cm³ of a gas at 25°C exerts a pressure of 700…