Calculate the heat energy required to change 0.1kg of ice at 0°C to water boiling at 100°C. (Specific heat capacity of water = 4200 J kg-1K-1) (Specific latent heat of fusion of ice = 336,000 J kg-1)
A. 75,600J
B. 336,000J
C. 340,200J
D. 378,000J.
Correct Answer:
Option A – 75,600J

![Calculate the energy required to vapourize 50g of water initially at 80°C.[specific heat capacity of water = 2260Jg‾¹K‾¹] [specific latent heat of vaporization of water = 2260Jg‾¹] Calculate the energy required to vapourize 50g of water initially at 80°C.[specific heat capacity of water = 2260Jg‾¹K‾¹] [specific latent heat of vaporization of water = 2260Jg‾¹]](https://erudites.ng/wp-content/plugins/contextual-related-posts/default.png)