Categories: Physics JAMB

By utility we meanA lead bullet of mass 0.05kg is fired with a velocity of 200ms‾¹ into a block of mass 0.95kg. Given that the lead block can move freely; the final kinetic energy after impact is?

A. 50J
B. 100J
C. 150J
D. 200J

Correct Answer:

Option A = 50J

Explanation

Given

m1 = 0.05kg, u1 = 200ms−1, m2 = 0.95kg

K.E = 1/2 mv2
m1u1 = v(m1 + m2) [law of conversation of momentum]

v = 0.05×2000.05+95 = 10ms−1
K.E = 12(1)102 = 50J

Sunday

Share
Published by
Sunday

Recent Posts

XTR 102 Theory Questions: Magnetic Relay and Fuse Ratings

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

7 hours ago

XTR 102 Theory Questions: Precision – Errors In Radiography

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

7 hours ago

XTR 102 Theory Questions: Electrical Symbols – Functions Of General Fuses In X Ray Department

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

9 hours ago

XRT 101 Theory Questions: Stages Of Human Dentition

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

10 hours ago

XRT 101 Theory Questions: Teeth As A Component Of Oral Cavity – Structure Of Teeth

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

10 hours ago

XRT 101 Theory Questions: Anatomy of the Mouth and Functions of the Tongue

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

10 hours ago