Deprecated: Return type of AdvancedAds\Abstracts\Data::offsetGet($offset) should either be compatible with ArrayAccess::offsetGet(mixed $offset): mixed, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/erudites/web/erudites.ng/public_html/wp-content/plugins/advanced-ads/includes/abstracts/abstract-data.php on line 431
A Solid Weighs 4.8g In Air; 2.8g In Water And 3.2g In Kerosene. The Ratio Of Density Of The Solid To That Of The Kerosene Is - Erudites Academy

A. 2
B. 3/2
C. 2/3
D. 3

Correct Answer:

Option D = 3

Explanation

Relative density of solid= weight of solid/weight of an equal volume of water

= 4.8/4.8−2.8

= 4.8/2 = 2.4

Relative density of liquid = Weight of liquid kerosene/Weight of an equal volume of water

= 4.8−3.2/4.8−2.8 = 1.6/2 = 0.8

= Ratio of relative density of solid/Relative density of Kerosene

= density of solid/density of Kerosene

= 2.4/0.8

= 3

 

Copyright warnings! Do not copy.

Earn Your Degree In 3 Years Without Writing UTME. Click Here To Learn More.