A. 1358mm
B. 957mm
C. 760mm
D. 638mm
Correct Answer: Option D
D. 638mm
Explanation
Let hQ and ρQ be the least length and the density of Q1
while h and ρ are the length and density of mercury respectively.
h×ρ×g=hQ×ρQ×g
76cm×13.6×10=hQ×16.2×10
hQ=76×13.6×10/16.2×10
hQ=10336/162
hQ≊63.8cm=638mm

![An immersion heater rated 400W, 220V is used to heat a liquid of mass 0.5kg. If the temperature of the liquid increases uniformly at the rate of 2.5ºC per second, calculate the specific heat capacity of the liquid. [Assume no heat is lost] An immersion heater rated 400W, 220V is used to heat a liquid of mass 0.5kg. If the temperature of the liquid increases uniformly at the rate of 2.5ºC per second, calculate the specific heat capacity of the liquid. [Assume no heat is lost]](https://erudites.ng/wp-content/plugins/contextual-related-posts/default.png)