A piece of cork floats in a liquid. What fraction of its volume will be immersed in the liquid? [Density of the cork = 0.25 x 10³kgm−³, Density of the liquid = 1.25 x 10³kgm−³] by Sunday | Nov 8 | Physics JAMB | 0 comments A. 0.8 B. 0.5 C. 0.2 D. 0.1 Correct Answer: Option C = 0.2 Explanation 0.25×10³/1.25×10³ = 0.2 Users Also Read These:A gas occupies a certain volume at 27°C. At what…A solid weighs 10.00N in air; 6N when forcefully…When placed in another liquid, it floats with half…Calculate the upthrust on an object of volume 50cm³…A plastic sphere floats in water with 50% of its…