A. 1200W
B. 600W
C. 120W
D. 30W
Correct Answer:
Option A – 1200W
Explanation
An a.c current is usually expressed as I = Io sin wt; and comparing this with the given current I = 10sin (120π)t, => Io = 10.
and power in an a.c circuit is given as:
P = I²R
= (10² x 12)
= 1200W
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…