Zn(s) + 2HCI(aq) → ZnCI2(aq) + H2(g) [Zn = 65; 1 mole of a gas occupies 22.4dm³ at s.t.p]
A. 0.040dm³
B. 0.896dm³
C. 5.82dm³
D. 8.62dm³
Correct Answer:
Option B – 0.896dm³
Explanation
Zn(s) + 2HCI(aq) → ZnCI2(aq) + H2(g)
65g of Zn produces 22.4 dm³ of H2; .: 2.6g of Zn will produce = 2.6/65 x 22.4 = 0.896 dm³
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…