A. 2000.25 cm³
B. 200.025 cm³
C. 4003.27 cm³
D. 2010.25 cm³
Correct Answer: Option B
Explanation
m = 0.354g, T1 = 273°C = 273 + 273 = 576K
P1 = 114cmHg, V1 = 2667cm³ at STP
T2 = 273K, P2 = 76cmHg, V2 = ?
P1V1/T1 = P2V2/T2
V2 = (114 × 2667 × 273) / (76 × 576) = 2000.25cm³
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…