The volume occupied by 1.58g of a gas at S.T.P is 500cm³. What is the relative molecular mass of the gas? [ G.M.V at S.T.P = 22.4dm³]
A. 28
B. 32
C. 44
D. 71
Correct Answer:
Option D = 71
Explanation
500cm³ of the gas weighed 1.58
: 22400cm³ of the gas weight
[22400 X 1.58g] ÷ [ 500 ]
= 71
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…