An increase in the price of a commodity from $10 to $ 15 leads to an increase in the quantity supplied from 10 units to 15 units.
A. 0.
B. 0.5.
C. 1.
D. 5.
Correct Answer: Option C
Explanation
The price elasticity of supply = % change in quantity supplied over % change in price. When calculating the price elasticity of supply, economists determine whether the quantity supplied of a good is elastic or inelastic.
change in price = 10 – 15 = 5
change in quantity = 10 – 15 = 5
5 ÷ 5 = 1
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…