Physics JAMB

On top of a spiral spring of the force constant 500Nm−¹ is placed a mass of 5 x 10−³ kg. If the spring is compressed downwards by a length of 0.02m and then released; calculate the height to which the mass is projected?

A. 8 m
B. 4 m
C. 2 m
D. 1 m

Correct Answer:

Option C = 2 m

Explanation

K = 500Nm-1; M = 5 x 10-3kg; e = 0.02m;
g = 10ms-2. The elastic potential energy stored in the compressed spring is given by = 1/2Ke2, and the energy is transformed into gravitational potential energy = mgh, thus from the principle of energy conversion, we have that mgh = 1/2Ke2
5 x 10-3 x 10 x h = 1/2 x 500 x (0.02)2
∴ h = 1 x 500 x 0.02 x 0.022 x 5 x 10-3 x 10
= 5 x 2 x 0.02___10-1
= 10 x 0.02 x 10 = 2
∴ h = 2m

Sunday

Share
Published by
Sunday
Tags: physics

Recent Posts

XRT 102 Theory Questions: Ionizing Radiation Types

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

33 mins ago

XRT 102 Theory Questions: Radiation – Types Of Radiation

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

1 hour ago

XTR 102 Theory Questions: Interlocking Circuit – Primary And Secondary Switching System

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

2 hours ago

XTR 102 Theory Question: Magnetic Circuit Breaker – Fuse Link And Fuse Breaker

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

2 hours ago

XTR 102 Theory Questions: Magnetic Relay and Fuse Ratings

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

18 hours ago

XTR 102 Theory Questions: Precision – Errors In Radiography

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

18 hours ago