A. 1.7V
B. 2.0V
C. 8.0V
D. 15.0V
Correct Answer:
Option B – 2.0V
Explanation
For a photoemitted electron,
eV = K.E.max, where V = stopping potential and K.E. = maximum kinetic energy of the photo emitted electron given by K.E. = Energy of incident rad – Work – function
= 5ev – 3ev = 2ev
∴ eV = 2eV
V = 2eV/e = 2V
∴ Stopping Potential = 2.0V
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…
300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…