A. $2.00
B. $4.00
C. $10.00
D. $20.00
Correct Answer:
Option A = $2.00
Explanation
Average fixed cost decreases as the number of output increases. Hence, if a firm spent $20 to produce 5 bags of rice, when it increases the output level to 10 bags of rice the cost will not change because it is a fixed cost, but rather, the same amount of fixed costs will be spread over a larger number of units of output.
Hence, the $20 cost that was used to produce 5 bags of rice, will accommodate the new level of output.
If 5 bags were produced at $20
Then 10 bags will also be produced at $20 cost
Hence we have 20/10 = 2
$2 is the average fixed cost per unit of producing 10 bags
300 Level Estate Management and Valuation Department exam questions and detailed answers. Download the answers…
200 Level Estate Management and Valuation Department exam questions and detailed answers. Download the answers…
200 Level Estate Management and Valuation Department exam questions and detailed answers. Download the answers…
200 Level Estate Management and Valuation Department exam questions and detailed answers. Download the answers…
200 Level Estate Management and Valuation Department exam questions and detailed answers. Download the answers…
200 Level Estate Management and Valuation Department exam questions and detailed answers. Download the answers…