Categories: Physics JAMB

Calculate the heat energy required to vaporize 50g of water initially at 80ºC if the specific heat capacity of water is 4.23jg¯¹k¯¹ (specific latent heat of vaporization of water is 2260jg¯¹

A. 530000J
B. 23200J
C. 17200J
D. 130000J

Correct Answer:

Option D = 130000J

Explanation

H = mc△θ + mL

H = ?

m = 50g, c = 4.23J/gk,L = 2260, △θ = 80ºC

H = 50 [4.23 x 80 + 2260]

= 129920 ≈ 130,000J

Sunday

Share
Published by
Sunday

Recent Posts

XTR 102 Theory Questions: Magnetic Relay and Fuse Ratings

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

7 hours ago

XTR 102 Theory Questions: Precision – Errors In Radiography

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

7 hours ago

XTR 102 Theory Questions: Electrical Symbols – Functions Of General Fuses In X Ray Department

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

9 hours ago

XRT 101 Theory Questions: Stages Of Human Dentition

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

10 hours ago

XRT 101 Theory Questions: Teeth As A Component Of Oral Cavity – Structure Of Teeth

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

10 hours ago

XRT 101 Theory Questions: Anatomy of the Mouth and Functions of the Tongue

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

10 hours ago