Physics JAMB

An electric generator has e.m.f. of 240 V and internal resistance of 1Ω if the current supplied by the generator is 20A when the terminal voltage is 220 V, find the ratio of the power supplied to the power dissipated?

A. 11:1
B. 1:11
C. 12:11
D. 11:12

Correct Answer:

Option C = 12:11

Explanation

Power supplied = IE = 20 X 240 = 4800 W
Power dissipated = IV = 20 X 220 = 4400 W
(Power supplied)/Power dissipated = (4800 W)/4400 W
= (12)/11

Sunday

Share
Published by
Sunday
Tags: physics

Recent Posts

XRT 102 Theory Questions: Ionizing Radiation Types

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

33 mins ago

XRT 102 Theory Questions: Radiation – Types Of Radiation

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

1 hour ago

XTR 102 Theory Questions: Interlocking Circuit – Primary And Secondary Switching System

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

2 hours ago

XTR 102 Theory Question: Magnetic Circuit Breaker – Fuse Link And Fuse Breaker

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

2 hours ago

XTR 102 Theory Questions: Magnetic Relay and Fuse Ratings

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

18 hours ago

XTR 102 Theory Questions: Precision – Errors In Radiography

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

18 hours ago