Categories: Physics JAMB

A ship travelling towards a cliff receives the echo of its whistle after 3.5 seconds. A short while later, it receives the echo after 2.5 seconds. If the speed of sound in air under the prevalling condition is 250ms -1, how much closer is the ship to the cliff?

A. 10m
B. 350m
C. 175m
D. 125m

Correct Answer:

Option D = 175m

Explanation

Difference in time = 1 sec

echo time = 1 ÷ 2 = 0.5 sec

Difference of cliff from ship = 0.5 x 250

= 125m

Sunday

Share
Published by
Sunday

Recent Posts

POL 101 Theory Questions: Health Team

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 days ago

POL 101 Theory Questions: Factors Affecting Health in Nigeria

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 days ago

POL 101 Theory Questions: Primary Health Care Principles

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 days ago

POL 101 Theory Questions: Nigeria Healthcare Tiers

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 days ago

PHC 101 Theory Questions: Primary Health Care – Health According To WHO – Referral System

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 days ago

MSX 102 Theory Questions: Mores – Folk Laws – Social Stratification – Social Changes

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 days ago