Physics JAMB

A house has ten 40W and five 100W bulbs. How much will it cost the owner of the house to keep them lit for 10 hours if the cost of a unit is 5N?

A. N90
B. N50
C. N45
D. N5

Correct Answer:

Option C – N45

Explanation

P = 40 x 10 + 100 x 5

P = 400 + 500 = 900W

Cost = (900×10×5)/1000

Cost = N45

Sunday

Share
Published by
Sunday
Tags: physics

Recent Posts

TEE 239 Theory Questions: Halliday’s Functions of Language

200 Level Language Acquisition Process exam questions and detailed answers. Download the answers in document format.…

3 days ago

TEE 239 Theory Questions: Functions of English in Nigeria

200 Level Language Acquisition Process exam questions and detailed answers. Download the answers in document format.…

3 days ago

TEE 239 Theory Questions: Innatist Theory and Mentalist Thought ​

200 Level Language Acquisition Proces exam questions and detailed answers. Download the answers in document format.…

3 days ago

TEE 239 Theory Questions: Language Acquisition and Learning

200 Level Language Acquisition Process exam questions and detailed answers. Download the answers in document format.…

3 days ago

TEE 206 Theory Question: Lesson Plan for SS2 Students

200 Level English Language And Literature Methods exam questions and detailed answers. Download the answers in document…

3 days ago

TEE 206 Theory Questions: Teaching Literature in Schools

200 Level English Language And Literature Methods exam questions and detailed answers. Download the answers in document…

3 days ago