Physics JAMB

A car accelerate uniformly from rest at 4 ms‾². How far will it travel in the fifth complete second?

A. 100 m
B. 50m
C. 32 m
D. 18 m

Correct Answer:

Option D = 18 m

Explanation

From S = ut + ½at²
S = ½at², since U = 0
Let S5 = distance in 5 seconds
= ½ x 4 x 5² = 2 x 25 = 50m
S4 = distance covered in 4 seconds
= ½ x 4 x 4² = 2 x 16 = 32m
Distance covered in the fifth second
S5 – S4 = 50m – 32m = 18m

AddThis Website Tools
Sunday

Share
Published by
Sunday
Tags: physics

Recent Posts

EME 310 Theory Questions: Hypothesis TestingEME 310 Theory Questions: Hypothesis Testing

EME 310 Theory Questions: Hypothesis Testing

300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

2 days ago
EME 310 Theory Questions: Sampling Error And Sampling BiasEME 310 Theory Questions: Sampling Error And Sampling Bias

EME 310 Theory Questions: Sampling Error And Sampling Bias

300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

2 days ago
EME 310 Theory Questions: Sample And Sampling TechniquesEME 310 Theory Questions: Sample And Sampling Techniques

EME 310 Theory Questions: Sample And Sampling Techniques

300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

2 days ago

EME 310 Theory Question: Sources Of Literature – Project Writing

300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

2 days ago

EME 310 Theory Questions: Research Proposal Vs Research Abstract – Educational Research

300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

2 days ago

EME 310 Theory Questions: Research Topics

300 Level Research Methods In Education Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

2 days ago