Categories: Physics JAMB

A boy standing some distance from the foot of a tall cliff claps his hands and hears an echo 0.5s later. If the speed of sound is 340ms‾¹, how far is he from the cliff?

A. 680m
B. 170m
C. 34m
D. 85m

Correct Answer:

Option D = 85m

Explanation

V = 2d/t
v = 340ms−1
t = 0.5s
d= ?

d = 2d/2=340×0.52 = 85m

Sunday

Share
Published by
Sunday

Recent Posts

EME 303 Theory Questions: Computer Based Information System

300 Level Use of Computer In Educational Management Practice exam questions and detailed answers. Download…

2 hours ago

EME 303 Theory Questions: Computer Classification and Information

300 Level Use of Computer In Educational Management Practice exam questions and detailed answers. Download…

3 hours ago

EME 302 Theory Questions: Operations Management Problems

300 Level Operations Management In Educational Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 hours ago

EME 302 Theory Questions: Payback and NPV Analysis

300 Level Operations Management In Educational Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 hours ago

EME 302 Theory Questions: Linear Programming

300 Level Operations Management In Educational Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

4 hours ago

EME 302 Theory Questions: Programme Evaluation Review Technique And Critical Path Method

300 Level Operations Management In Educational Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

4 hours ago