Categories: Physics JAMB

A ball of mass 0.1kg is thrown vertically upwards with a speed of 10ms‾¹ from the top of a tower 10m high. Neglecting air resistance, its total energy just before hitting the ground is? (Take g = 10ms‾²)

A. 5J
B. 10J
C. 15J
D. 20J

Correct Answer:

Option C = 15J

Explanation
Given
m = 0.1kg
u = 10ms−1
h = 10m
g = 10ms−2
At hmax; v = 0

Using
v̸ = u̸ = g̸t
/0 = w̸ – /10t
v2 = u2 – 2gh
02 = 102 – 2 x 10h
20h = 100
h = 5m
Total height = 10 + 5
= 15m
Total energy = mghr = 0.1 x 10 x1 5
= 15J

Sunday

Share
Published by
Sunday

Recent Posts

POL 101 Theory Questions: Health Team

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 days ago

POL 101 Theory Questions: Factors Affecting Health in Nigeria

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 days ago

POL 101 Theory Questions: Primary Health Care Principles

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 days ago

POL 101 Theory Questions: Nigeria Healthcare Tiers

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 days ago

PHC 101 Theory Questions: Primary Health Care – Health According To WHO – Referral System

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 days ago

MSX 102 Theory Questions: Mores – Folk Laws – Social Stratification – Social Changes

100 Level Department Of X-Ray Technicians exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 days ago