Physics WAEC

A ball is projected horizontally from the top of a hill with a velocity of 20m/s. If it reaches the ground 4 seconds later, what is the height of the hill? (g = 10m/s²)

A. 20m
B. 40m
C. 80m
D. 160m
E. 200m

Correct Answer:

Option C – 80m

Explanation

Initial horizontal velocity = 20m/s

Initial vertical velocity = 0

s = ut + ½gt² = 0 x 5 x 4²

= 80m

Sunday

Share
Published by
Sunday
Tags: physics

Recent Posts

EME 303 Theory Questions: Computer Based Information System

300 Level Use of Computer In Educational Management Practice exam questions and detailed answers. Download…

2 hours ago

EME 303 Theory Questions: Computer Classification and Information

300 Level Use of Computer In Educational Management Practice exam questions and detailed answers. Download…

3 hours ago

EME 302 Theory Questions: Operations Management Problems

300 Level Operations Management In Educational Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 hours ago

EME 302 Theory Questions: Payback and NPV Analysis

300 Level Operations Management In Educational Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

3 hours ago

EME 302 Theory Questions: Linear Programming

300 Level Operations Management In Educational Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

4 hours ago

EME 302 Theory Questions: Programme Evaluation Review Technique And Critical Path Method

300 Level Operations Management In Educational Practice exam questions and detailed answers. Download the answers in…

4 hours ago